Co warto wiedzieć o erytrytolu?

Erytrytol to dla wielu osób wspaniały zamiennik tradycyjnego cukru. Wydaje się, że naprawdę warto w niego zainwestować, bo nadaje potrawom słodki smak, ale nie posiada szkodliwych właściwości rafinowanego cukru z buraka cukrowego. Zanim jednak sięgniemy po erytrytol, dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na jego temat. Należałoby również mieć świadomość tego, do czego warto wykorzystywać ten słodzik.

Erytrytol – najistotniejsze fakty?

Erytrytol to pojęcie, które dla wielu osób brzmi dość enigmatycznie. Tak naprawdę to nic innego jak słodzik należący do grupy tak zwanych alkoholi polihydroksylowych. Naturalnie można go znaleźć w niektórych owocach. Idealnie nada się dla osób będących na diecie, bo jest niskokaloryczny. W przeciwieństwie do cukru, nie podnosi gwałtownie poziomu glukozy we krwi. Dlatego też może być używany przez osoby zmagające się z cukrzycą oraz insulinoopornością. Erytrytol korzystnie wpływa na stan naszej jamy ustnej. Niektórzy twierdzą nawet, że zapobiega próchnicy. Produkt ten posiada wygląd bardzo zbliżony do tradycyjnego cukru. Jego smak jest jednak nieco mniej słodki. Jeżeli pieczemy ciasto, warto wziąć to pod uwagę, modyfikując przepis. Cena erytrytolu jest wyższa niż cena cukru, ale niższa niż cena ksylitolu.

Jakie zastosowanie znalazł erytrytol?

Jeżeli interesuje nas zdrowy słodzik i chcemy korzystać z niego na co dzień w naszej kuchni, dobrze byłoby od razu zainwestować w erytrytol 1kg. Kupno dużych opakowań jest zdecydowanie bardziej opłacalne. Poza tym, kilogram słodzika starczy nam na naprawdę długi okres czasu. Erytrytol możemy wykorzystać do wypieków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może on utrudniać wyrośnięcie ciast na drożdżach. Słodzik ten nada się również do owsianek, budyniów czy galaretek. Wydaje się, że trafionym pomysłem będzie także dodawanie erytrytolu do napoi. Pasuje zarówno do kawy, jak i do herbaty. Nada się też do mleka zamiast miodu.